Gazdasági hatáselemzés a győri régióban A SZEconomy portál és a GyőRIO modell
Absztrakt
A tanulmány a multiplikátorokon alapuló gazdasági hatáselemzés (EIA, Economic Impact Analysis) néhány alapvető módszerét és ezek győri régióban tervezett alkalmazásait mutatja be. Hogy milyen kérdésekre kaphatunk választ ezek segítségével, milyen elemzési feladatok megoldására kínál megoldást az EIA eszköztára, rögtön egy példával világítjuk meg. A bevezetést követően az aggregált makrokereslet autonóm komponensei és a bruttó hozzáadott érték összefüggését kifejező keynesi, majd a gazdaság mélyebb szerkezetét, az ágazatok és a szektorok közötti kapcsolatokat is figyelembe vevő input-output multiplikátorokat
tárgyaljuk. Nemcsak a végső formulákat és a különféle szorzószámok felhasználását ismerhetjük, hanem a tovagyűrűző hatások hátterében álló folyamatok, s ezek közgazdasági modelljeinek közérthető magyarázatára is kitérünk.
A tanulmány végén a multiplikátormodelleknek a Győrre és vonzáskörzetére történő adaptálásában elért eddigi eredményeinket, valamint a Széchenyi István Egyetemen létrejövő Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ (FIEK) működését támogató térségi gazdaságelemző és -előrejelző rendszer, a SZEconomy-portál tervét vázoljuk fel.
Letöltések
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2016 Tér - Gazdaság - Ember

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.